V Českých Budějovicích začal třídenní festival Literatura žije!

Festivalový stan s čítárnou a literární kavárnou ode dneška slouží čtenářům na náměstí Přemysla Otakara II. v Českých Budějovicích. Až do pátku si tam mohou zdarma od 11:00 do 18:00 vybrat některou z asi 7000 knih, či se zaposlouchat do autorského čtení a hudebních vystoupení. Začal druhý ročník festivalu Literatura žije! Zvou na něj i veršovaná hlášení zastávek v MHD. 

"Čtenáři letos mohou vybírat z asi šesti, sedmi tisíc knih, nemáme to přesně spočítané, ale dnes tu máme zhruba třetinu, rozdělili jsme je do tří dnů. K mání jsou úplně všechny žánry, od detektivek po pohádky, občas se objeví i učebnice, či obrazové publikace, učebnice," řekla ČTK hlavní organizátorka Eliška Štěpánová z Literární kavárny Měsíc ve dne. Festival přináší literaturu v různých formách na různá místa města. 
    
Obyvatelé a návštěvníci města mohou ode dneška mimo jiné sledovat vznik největšího komiksu přímo na dlažbě Lannovy třídy, v parku Na Sadech si přečíst japonskou poesii haiku, na plovárně na Sokolském ostrově se mohou zaposlouchat do čtení na pokračování Vančurova Rozmarného léta, anebo přijít do Kavárny ve tmě v Nové ulici a zkusit si přečíst Werichovo Finfárum. Zajímavý zážitek jim tam zprostředkují nevidomí kavárníci Šarlota, Marek a Jirka. 
    
Na veřejných WC na radnici začala výstava prací Silvie Milkové a Jany Buuckeové Velký krok pro lidstvo nebo šlápnutí vedle? Odpoledne mohou přijít na slavnostní vernisáž na veřejné WC v parku Na sadech. Po celý den by tam stejné autorky měly pořádat performance Poetické okénko/záchodové okénko. S poesií od šedesáti autorů se lidé mohou setkat na nečekaných místech ve městě, třeba za stěračem auta. 
    
V literární kavárně Měsíc ve dne dnes večer bude autorské čtení jihočeských spisovatelů a básníků, ve čtvrtek Literární šleh Víta Kremličky a Svatavy Antošové, v pátek budou autorská čtení studentů Jihočeské univerzity a po něm Jáchym Topol bude číst ze své knihy Trnová dívka. 
    
Po loňském úspěchu festival letos získal podporu města i kraje. Zdaleka ale nepokryje náklady festivalu, které loni dosáhly zhruba 160.000 korun. Letos je podle Štěpánové program bohatší a náklady vyšší. Aktivity, které jsou součástí festivalu, zájemci najdou na www.literaturazije.cz. U zrodu festivalu stálo loni pět lidí, po tři dny organizační tým posílí asi tři desítky dobrovolníků. 
 
zdroj: ČTK