V Jihočeském kraji byl nalezen druhý mrtvý orel mořský

V Jihočeském kraji byl letos nalezen druhý mrtvý orel mořský. V lednu někdo jedince tohoto kriticky ohroženého druhu v Hošticích na Strakonicku otrávil, nyní byl orel u Protivína na Písecku pravděpodobně zastřelen. ČTK o tom dnes informovala mluvčí České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Simona Cigánková. 

"Orel byl nalezen v neděli 9. března v lesním porostu u obce Skály. Podle fotografie od nálezce se jedná o mladého, nedospělého jedince. Tělo dravce zůstalo zavěšeno ve větvích borovice zhruba ve výšce 15 metrů nad zemí nad vnadištěm na škodnou," řekla Cigánková. Podle ní se zhruba 50 metrů od vnadiště nachází hnízdo orlů, kteří tam sídlí zhruba osm let a úspěšně vyváděli mláďata. 
    
Inspektoři ČIŽP předají mrtvého dravce veterinárnímu ústavu k pitvě. Případem se zabývá policie, která ve čtvrtek s inspektory ČIŽP pojede na místo nálezu. "Poté bude s policií dohodnut postup ve věci podání trestního oznámení v případě, že zde bude podezření na cizí zavinění," uvedla Cigánková. 
    
Orel mořský je kriticky ohroženým druhem podle úmluvy o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES). 
 
zdroj: ČTK