V Jihočeském kraji se postavilo o 30 pct méně bytů než loni

V Jihočeském kraji investoři v prvním pololetí postavili 633 bytů, což je o téměř 30 procent méně než za prvních šest měsíců loňského roku. Stavbaři začali s výstavbou 706 bytů, to představuje více než desetiprocentní meziroční pokles. Nejvíce lidí má stále zájem o vlastní rodinný dům. Vyplývá to z informací Českého statistického úřadu (ČSÚ). 

S počtem dokončených bytů se Jihočeský kraj mezi 14 regiony řadí na šestou pozici. Nejvíce bytů bylo dokončeno ve Středočeském kraji (2365), nejméně na Karlovarsku (185). S počtem zahájených bytů jsou Jihočeši na páté pozici. 
    
Nejvíce dokončených bytů na jihu Čech bylo v první polovině roku na Českobudějovicku (210), nejméně na Prachaticku (50). V rodinných domech vzniklo 524 bytů, v bytových domech 48, v nástavbách a přístavbách jich stavbaři postavili 34, zbytek v původně nebytových prostorách. Žádný byt nevznikl v penzionech pro seniory. 
    
Klesající trend v bytové výstavbě bude pokračovat i v příštích letech - úřady v jižních Čechách v pololetí vydaly 3456 stavebních povolení a ohlášení, což je o 8,7 procenta meziročně méně. Jen 451 z nich se týkalo nové bytové výstavby. 
    
Orientační hodnota staveb, na které byla vydána stavební ohlášení a povolení, je na jihu Čech 6,632 miliardy korun, což kraj řadí na osmou pozici v zemi. Více peněz než do nebytové výstavby půjde do budování bytů.
 
zdroj: ČTK