V Jihočeském kraji sněží, silný vítr vytváří sněhové jazyky

Hlavně v jižní části Jihočeského kraje dnes sněží, stále vane silný vítr, který ve vyšších polohách vytváří sněhové jazyky. Všechny silnice jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. ČTK to řekl dispečer krajských silničářů Jiří Novotný. Spadlý strom zastavil provoz na železniční trati v úseku Vrábče - České Budějovice. 

Silničáři jsou v terénu s veškerou technikou. Nejsložitější situace je na Českokrumlovsku, Prachaticku a jihočeské části Šumavy. Během noci tam napadlo až do deseti centimetrů sněhu. 
    
Na hlavních chemicky ošetřovaných silnicích leží rozbředlá vrstva sněhu. Na silnicích druhé a třetí třídy leží ujetá vrstva sněhu krytá posypem. Na Táborsku se místy objevuje ledovka. Je zataženo, vane silný vítr, teploty se pohybují od nuly do mínus čtyř stupňů. Po ránu nejsou v kraji hlášeny žádné dopravní nehody. 
    
Osobní vlak zastavil před 07:00 před spadlým stromem v úseku mezi stanicemi Vrábče a České Budějovice. Pracovníci Správy železniční dopravní cesty pracují na odstranění překážky. Cestující využívají náhradní autobusové dopravy. 
    
Podle meteorologů budou nejvyšší denní teploty mezi mínus jedním až plus dvěma stupni, na horách bude pět stupňů pod nulou. Místy se může tvořit náledí. Vítr bude v nárazech dosahovat rychlosti přes 70 kilometrů v hodině, večer by měl zvolna slábnout. Ve vyšších polohách se budou tvořit sněhové jazyky, na horách i závěje. 
 
zdroj: ČTK