V Jihočeském kraji stouplo osm toků na povodňový stupeň

Na jihu Čech stále prší a hladiny řek stoupají. Podle webu ČHMÚ aktuálně platí některý z povodňových stupňů ve 12 měřicích stanicích, od rána se počet ztrojnásobil. Z prvního na druhý stupeň během dne vystoupaly čtyři toky: Nežárka v Lásenici, Černá v Ličově, Svinenský potok v Trhových Svinech a Černovický potok v Tučapech. Překročení třetího stupně povodňové aktivity hydrologové očekávají v povodí Nežárky a Lužnice.

Jednička je ke 14:00 na Malši v Pořešíně a v Roudném a na Lužnici v Klenovicích, a také na menších, ale nevyzpytatelných tocích - na Stropnici v Borovanech a Pašinovicích a Hamerském potoce v Oldřiši.
 
Riziko záplav je podle hydrologa Tomáše Vlasáka na jihu Čech menší, než se původně předpokládalo. Maximální hladiny budou o něco nižší. "Na středním úseku Nežárky už byla překročena úroveň druhého stupně a hladina stoupá i na horním úseku. Stoupat bude minimálně do dnešního večera, spíše i během noci na středu," řekl Vlasák ČTK. Na dolním toku Nežárky a Lužnice by vzestup měl být ještě i ve středu, i když už jen pozvolný. "Maximální hladiny budou o něco nižší, než jsme ráno počítali. Hladina Malše by se k trojce už neměla dostat," dodal.
 
Lidská sídla zatím nebyla příliš ohrožena. Hasiči zasahovali dopoledne v souvislosti s trvalým deštěm přibližně u desítky událostí. Odklízeli z vozovek spadlé stromy a čerpali vodu. "Nejvýraznější událost evidujeme u silnice E55 před Ševětínem ve směru od Českých Budějovic, kde se v důsledku ucpání propustků pod nadjezdem vytvořila veliká kaluž přes oba jízdní pruhy. Hasiči společně se silničáři a policií rozhodli o uzavření silnice - byla stanovena objízdná trasa přes obec Vitín," řekla ČTK mluvčí hasičů Vendula Matějů.
 
Největší úhrny srážek byly v noci na dnešek v oblasti Českomoravské vysočiny a v Novohradských horách. "V Nové Bystřici na Jindřichohradecku napadlo za 24 hodin 59,6 milimetru srážek, v Jindřichově Hradci 46 milimetrů a v Novohradských horách v Pohorské Vsi 33 milimetrů," řekla ČTK meteoroložka Markéta Augustinová.
 
Podle Vlasáka přes den od 07:00 do 13:00 spadlo v nesouvislých pásmech od pěti do 15 milimetrů, ojediněle 20, a to v Byňově v Novohradských horách. "Do rána by mělo napadnout dalších pět až deset milimetrů, ve středu už srážky budou nesouvislé, jenom přeháňky s malými úhrny. Během noci by měly srážky dále slábnout," uzavřel.
 
zdroj: ČTK