V jihočeských nemocnicích se loni narodilo 6346 dětí

V jihočeských nemocnicích se loni narodilo 6346 dětí. Je to o 54 více než v roce 2013. V 93 případech se narodila dvojčata. Nejvíce porodů v loňském roce zaznamenali v českobudějovické nemocnici. Loni tam evidovali 2208 porodů, což je o 120 více než o rok předtím. ČTK to řekla mluvčí jihočeských nemocnic Ivana Kerlesová. 

"Po novorozeneckém boomu počátkem třetího tisíciletí došlo k poklesu porodnosti, který se postupně stabilizoval. Poslední čtyři roky se počet nově narozených dětí v kraji pohybuje na podobné úrovni s minimálními odchylkami," uvedl primář gynekologicko-porodnického oddělení českobudějovické nemocnice Petr Sák. 
    
Loni v regionu lékaři přivedli na svět také 23 mrtvých dětí. Po porodu jich zemřelo šest. "Dvě z nich byly o hmotnosti menší než 500 gramů a dvě děti zemřely pro vrozenou vadu neslučitelnou se životem. Průměr ve vyspělých zemích světa přitom činí v této neradostné statistice, kam se počítá i narození mrtvého dítěte s porodní váhou nad 500 gramů, pět až 10 promile," řekl Sák. V jihočeských nemocnicích tato statistika dosahuje 4,6 promile.V jihočeských nemocnicích se loni narodilo 44 dětí s váhou pod 1000 gramů. 
    
V českobudějovické nemocnici se nyní staví nové perinatologické centrum intenzivní péče v hodnotě přibližně 200 miliónů korun. Lékaři v něm budou mimo jiné pečovat o pacientky s rizikovým těhotenstvím nebo těžkým poporodním stavem. Spádovou oblastní tohoto pracoviště jsou vedle celého jihočeského regionu také hraniční oblasti Plzeňského kraje a kraje Vysočina. 
 
zdroj: ČTK