V Jindřichově Hradci začala výstava obrazů Hanse Gantnera

Pohledy na stará zákoutí Jindřichova Hradce a okolí nabízí výstava obrazů Hanse Gantnera. Muzeum Jindřichohradecka ji připravilo ke stému výročí úmrtí malíře, který ve městě prožil část svého života. Malíř a železniční inženýr rakousko-lichtenštejnského původu Hans Gantner se na jih Čech dostal služebně v roce 1883 při stavbě železniční trati Veselí nad Lužnicí - Jihlava. V Jindřichově Hradci se oženil. 

Maloval v duchu realismu: krajinu, zvířata, jindřichohradecká zákoutí, ale také portréty. "Na Gantnerových obrazech můžeme nejčastěji vidět skot zapřažený do povozů či ovce a kozy volně se pasoucí v krajině. Volně také přecházel ke krajinným výjevům, ať už malovaným na svých častých návštěvách rodného Lichtenštejnska či později v okolí Jindřichova Hradce," řekl ČTK kurátor výstavy a historik umění muzea Jakub Valášek. 
    
Malíř, nazývaný též umělec z nežárecké věže, je známý i svými malbami jindřichohradeckých zákoutí i blízkého okolí města, například romantických meandrů Nežárky, často zaplněných vodním ptactvem či stromy sklánějícími se nad řeku. Úspěšně se věnoval figurální nebo portrétní malbě. Dokladem zvládnuté techniky malby jsou hlavně portréty rodinných příslušníků. 
    
Muzeum k jubilejní výstavě vydalo barevný katalog, který přibližuje malířův zajímavý život i jeho rozsáhlé umělecké dílo. Výstava potrvá do 6. ledna. 
 
zdroj: ČTK