V kampusu univerzity v Č. Budějovicích je lavička Václava Havla

České Budějovice se staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Lidé ji najdou v kampusu Jihočeské univerzity, kde byla dnes slavnostně odhalena. Havlova lavička má sloužit k setkávání a dialogu občanů stejně jako ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně či v Praze.

Lavičky někdejšího českého, respektive československého prezidenta by se měly objevit i na dalších známých místech. "Jednáme s univerzitou v Oxfordu a s Bruselem," řekla dnes ČTK ředitelka Knihovny Václava Havla Marta Smolíková. Dodala, že právě Oxford by byl velmi symbolickou lokalitou. "Jde o univerzitu, která se v 80. letech minulého století hodně věnovala české undergroundové a disidentní kultuře," uvedla Smolíková.
 
Podle ní neexistuje konkrétní počet, kolik laviček Václava Havla by se mělo na světě objevit. "O nějakém přesném limitu jsme nehovořili, ale není naším cílem kdekoliv a za jakýchkoliv podmínek lavičky instalovat. Zajímáme se o místa, která projeví skutečně velký zájem," uvedla.
 
Dnešního slavnostního aktu v Českých Budějovicích se účastnilo mnoho Havlových přátel. Dorazil například předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg, někdejší Havlův kancléř, bývalý ministr vnitra a disident Jan Ruml nebo novinář a spisovatel Karel Hvížďala. Nechyběl ani architekt Bořek Šípek, jenž podobu Havlovy lavičky navrhl.
 
"Jsem šťastný, že to je kampus právě naší Jihočeské univerzity, kde je umístěno další Václav Havel´s Place," uvedl rektor Jihočeské univerzity Libor Grubhoffer, který se aktivně zapojuje do občanského života. Mimo jiné v minulosti třeba podpořil v Českých Budějovicích projekt studentů Komunisté nepatří ke kormidlu. Vystupoval také proti loňským protestním pochodům radikálů na sídliště Máj, kde žije početná komunita Romů.
 
Lavička Václava Havla je mezi budovou rektorátu a aulou. Tvoří ji dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa. S myšlenkou vybudovat pamětní místo věnované bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Oslovil Šípka s žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta Václava Havla.
 
zdroj: ČTK