V pátek začne výlov největšího českého rybníku Rožmberka

Produkce ryb na jihu Čech bude podle rybářů letos průměrná. Negativně ji ovlivnil nedostatek vody na jaře a v létě. Meziročně ale bude lepší, loni ryby odnesly lokální povodně. Výlovy jsou téměř v polovině. Třeboňští rybáři dokončují výlov Ponědražského rybníku a chystají se na Rožmberk, největší český rybník. Do jeho plného vypuštění zbývají dva dny. Vedle podívané nabídne desetitisícům návštěvníků od pátku do neděle i gastronomické zážitky. Rybáři z českého moře vyloví asi 110 tun ryb, 20 tun odlovili v průběhu léta.  

"Rožmberk vypouštíme zhruba 14 dnů. Má výpusť složenou ze dvou kanálů, přes kterou se dá odpouštět naplno 27 kubíků za vteřinu a ještě má vedle výpusti elektrárnu, která je schopná převádět dalších šest kubíků. V součtu představuje maximální odtok z rybníka 33 kubíků," řekl ČTK předseda představenstva akciové společnosti Rybářství Třeboň Josef Malecha. Tato maximální kapacita se ale využívá jenom při povodních. Před výlovem teče voda z Rožmberku rychlostí kolem pěti metrů krychlových.
 
Vypustit se musí téměř šest milionů kubíků vody. Po slovení je rybník v podstatě bez vody. Stejnou dobu, podle průběhu počasí, se pak napouští na kótu hospodářské hladiny. Rožmberk se dlouhá léta lovil ob rok. Loni se ale rybáři rozhodli k změně systému hospodaření, a to po opakujících se jarních povodních. "Obsádka, která byla v Rožmberku komorovaná, vždycky vykazovala velké ztráty, proto jsme přešli na režim každoročního výlovu. Nasazujeme ho vždy na jaře tak, abychom eliminovali ztráty při jarních povodních," vysvětlil Malecha.
 
V polovině října se rybník znovu napustí, na jaře už tam bude zase plavat na 90.000 kusů dvou až tříletých kapříků o průměrné váze 0,4 kilogramu. Do podzimu naberou na váze v průměru 1,6 kilogramu.
 
Dalších deset procent násady tvoří vedlejší ryby - amur tolstolobik, lín a hlavně dravé druhy ryb. "V případě Rožmberku je to štika, sumec, candát. Dravé ryby dokážou eliminovat velké množství plevelných ryb, které tam přichází řekou Lužnicí a žerou kaprům potravu," poznamenal Malecha. Násadu mají rybáři vlastní, aby zamezili zdravotním rizikům spojených s nákupem.
 
Výlov Rožmberka začíná v pátek v 07:00. Během tří dnů budou k vidění tři až čtyři zátahy. Doprovodný program je založen hlavně na pestré gastronomické nabídce. Rybáři chtějí podpořit konzumaci ryb v Česku.
 
Rybník Rožmberk se rozkládá na 647 hektarech. Spolu s Novou řekou ho v 16. století navrhl stavitel Jakub Krčín z Jelčan. Budoval se v letech 1584 až 1590. Sypaná hráz je dlouhá přes dva kilometry, v nejširším místě má v patě až 60 metrů a v koruně 12. Výška hráze je 11 metrů a hloubka vody u hráze 6,5 metru.
 
zdroj: ČTK