V písecké Sladovně instalují Stroj času, k vidění bude od pondělí

Vyzkoušet si život v pravěku, antickém Římě, ve středověku a dalších obdobích světových dějin budou moci návštěvníci interaktivní výstavy Stroj času v písecké galerii Sladovna. Začne 17. listopadu a vznikla na motivy knihy Historie Evropy od Renáty Fučíkové a Daniely Krolupperové. 

"Ve Sladovně se tentokrát bude cestovat historií. Děti, ale i dospělí, nastoupí do stroje času, který je teleportuje do historie dávné i nedávné. Stroj je naprogramován na pravěk, Kelty, antický Řím, středověk, renesance a 19. a 20. století. Létat časem budou moci návštěvníci libovolně, tam a zpátky. Kapitánem stroje času se může stát každý, kdo dosáhne na ovládací panel," řekla ČTK ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová. 
    
Expozici si podle ní nejvíce užijí návštěvníci od šesti do 14 let, ale i menší děti tam najdou svoji zábavu. Díky stroji času se přesunou do několika vybraných epoch prostřednictvím kostýmů, prostředí a aktivit. V každé době prožijí příběhy svých vrstevníků - malých lovců, princezen, otroků, mnichů, vědátorů… 
    
"Kniha je komorní artefakt, prohlíží se a čte v soukromí. Zapojujete představivost, ale je to takový tichý proces. Návštěva interaktivní výstavy je něco docela jiného. Je to živý, přímo hlučný zážitek. Chcete se umazat pravěkem? Ochutnat starověk? Nakazit se středověkem? Na vlastní kůži zažít renesanci? Oblékněte si dobový kostým, malujte, vařte, hrajte karty, zpívejte, skákejte, zažijte to, co prožívali naši předkové," uvedla autorka výstavy Renáta Fučíková. 
    
Výstava Stroj času si podle autorek neklade za cíl učit návštěvníky historii ani nechce suplovat školní dějepis, ale chce, aby si lidi vyzkoušeli, co bylo pro danou dobu typické a čím se lidé zabývali, a skrze hru a zábavu pochopili souvislosti, které ovlivňují i dnešní život. 
    
Expozice Stroj času bude otevřena v písecké Sladovně od 17. listopadu do 26. dubna 2015. V létě se přestěhuje do Plzně jako jeden z kulturních projektů Plzeň 2015 Hlavní kulturní město Evropy.
    
Stroj času je šestou interaktivní výstavou v písecké Sladovně za poslední dva roky. Desítky tisíc lidí navštívily expozice Cesta do neznáma, Play, Mraveniště, S jídlem si (ne)hrajem a Les. 
 
zdroj: ČTK