V části expozice se mohou návštěvníci věnovat fyzické hře, jsou tam prolézačky, skluzavky nebo třeba trubice, kterými mohou posílat různé předměty. V další části mohou experimentovat se zvuky a zároveň se světlem. Ve vymezeném prostoru jsou hračky a aktivity přizpůsobené dětem do dvou let. Celá expozice je výrazně barevně pojednána, děti si mohou hrát, zkoušet si svoji šikovnost a trénovat sociální schopnosti.
"Není to o tom, že jsme vytvořili hezkou hernu, ve které mohou rodiče děti odložit a odejít. Jeden z důležitých cílů pro nás je, aby si rodiče s dětmi hráli, aby s nimi byli, aby s nimi trávili čas. Prostor je vytvořený pro děti i pro jejich rodiče, snažili jsme se, aby byl příjemný i pro dospělé," uvedla ředitelka.
Slovo Pilařiště vzniklo ze dvou slov: Pilař a hřiště. Galerie Sladovna je od svého založení spojena s odkazem píseckého rodáka, výtvarníka Radka Pilaře, autora Večerníčka či postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska. Expozice Pilařiště je inspirována jeho volnou tvorbou. Na projektu Sladovna spolupracuje s vídeňským dětským muzeem ZOOM a s Pedagogickou fakultou Jihočeské univerzity.
Pilařiště bude otevřeno od úterý do neděle od 09:00 do 18:00 s polední přestávkou. Vstupné bude 60 korun za dítě, na každou prohlídku se budou muset zájemci předem objednat.
Pilařiště vzniklo v sedmé etapě obnovy sladovny. Do té spadá také vybudování skladu, ateliéru a administrativních prostor. Celá bude dokončena na konci června, stát bude 8,7 milionu korun. Šestá etapa zahrnovala obnovu části technické památky na expozici sladovnictví. Návštěvníkům se otevře 16. května a stála 16,7 milionu korun. Obě etapy byly podpořeny z ROP Jihozápad.
Části budovy, které dosud lidé mohli navštívit, byly zkolaudovány v letech 2007 a 2008. Vznikla v nich expozice dětské ilustrace a výstavní a společenské prostory galerie Sladovna.
zdroj: ČTK