V Písku chystají neobyčejný loutkový festival

Pro malé i velké příznivce loutkového divadla vyroste v Písku v lokalitě Bakaláře u děkanského kostela po roce opět šapitó. Ve dnech 6. a 7. září tam loutkový soubor Nitka pořádá druhý ročník Neobyčejného festivalu loutkových divadel. Přehlídku uvede ve čtvrtek průvod městem, který vyjde odpoledne od fary, řekla ČTK vedoucí a dramaturgyně pořádajícího souboru Dagmar Černá. 

"Loňský první ročník se setkal s neobyčejným zájmem lidí. I letos jej bude provázet výtvarná dílnička pro děti, ve které si budou moci vyrobit svoji loutku. Na faru se zase mohou přijít podívat na výstavu našich loutek," uvedla. V pátek ráno domácí soubor přehlídku zahájí dvěma maňáskovými příběhy na motivy pohádek Josefa Čapka O pejskovi a kočičce, vybrali pro ně tu o tom, jak si pejsek roztrhal kalhoty a jak pekli s kočičkou dort. 
    
Odpoledne Téměř divadelní společnost z Českých Budějovic zahraje klasickou francouzskou pohádku Janek mluvka, který zachránil princeznu z loupežnického zajetí, a druhou, českou, Jak se víly napravily. Přijede také českobudějovické Studio dell'arte se Sněhurkou. Na druhou jeho inscenaci Romeo a Julie aneb Kašpárek v Londýně mohou přijít dospělí do stanu v 19:30. 
    
V sobotu přijede divadlo Luk z Bavorova a sehraje Medvíďata, která obrátí les vzhůru nohama. Buchty a loutky z Prahy budou v Písku hostovat se Zlatou husou, po nich v šapitó vystoupí Divadlo v Boudě Plzeň s inscenací Mordyjepardyjesaprlot, ve které se Honza s Kašpárkem vypraví do pekla osvobodit ukradenou princeznu. Následovat bude dvojpohádka nastudovaná souborem Jiskra Praha. 
    
Tečkou za dvoudenním svátkem loutek bude večerní představení Barbarella reloaded na motivy slavného sci-fi filmu s Jane Fondovou.
    
Amatérský soubor Nitka má na repertoáru aktuálně čtyři klasické pohádky, 16 autorských a moderních pohádek, tři písecké pověsti, biblický příběh a také dvě estrádní vystoupení. Ročně do něj přidá jednu premiérovou inscenaci. Desítka členů souboru potěší děti i dospělé jak s maňásky, tak marionetami. 
 
zdroj: ČTK