V Písku začal festival studentských filmů

Čtyři desítky autorů představí svá díla na 13. ročníku Mezinárodního festivalu studentských filmů, který dnes začal v Písku. Komise složená ze studentů a pedagogů vybrala nejlepší snímky z nabídky od téměř tří stovek tvůrců. Festival se koná v píseckém kině Portyč a potrvá do neděle. ČTK to řekl za pořadatele Michal Sup.

Letošním námětem festivalu je Evoluce filmu s heslem Vývoj nezastavíš. Jde také o propojení s výročím města Písku, které letos slaví 770. výročí svého založení. 
    
Porota vedle hlavní Ceny festivalu Václava Kršky udělí i ceny za nejlepší hraný, dokumentární a animovaný film se stopáží do 30 minut. Rozděleno bude i dalších sedm ocenění, z toho tři pro handicapované tvůrce. V jejich sekci bude v sobotu odpoledne promítnuto šest snímků. Protože kvalita děl každoročně stoupá, organizátoři na program zařadili i projekci vybraných nesoutěžních filmů. Po nich mohou diváci přijít i na vítězné filmy z festivalu Ars Electronica a filmy píseckých filmových škol. 
    
Festival je spojen se vznikem Soukromé vyšší odborné školy filmové v Písku. Její zakladatelé - manželé Vladana a Miloň Terčovi zorganizovali ve spolupráci s městem a za přispění několika píseckých patriotů první ročník festivalu v roce 1997. Postupně se rozšiřovalo spektrum soutěžních filmů, ale také festivalových hostů a návštěvníků. Až do šestého ročníku se konal jednou za dva roky. 
 
zdroj: ČTK