V Písku začala interaktivní výstava Stroj času

Přesunout se do několika vybraných epoch světových dějin prostřednictvím kostýmů, prostředí a aktivit mohou ode včerejška návštěvníci interaktivní výstavy Stroj času, která začala v písecké galerii Sladovna. V každé době mohou malí návštěvníci prožít příběhy svých vrstevníků - lovců, otroků, mnichů, nebo třeba objevitelů. Výstava vznikla na motivy knihy Historie Evropy od Renáty Fučíkové a Daniely Krolupperové.

"Ve Sladovně se tentokrát cestuje historií. Děti, ale i dospělí, nastoupí do stroje času, který je teleportuje do historie dávné i nedávné. Stroj je naprogramován na pravěk, Kelty, antický Řím, středověk, renesanci a 19. a 20. století. Létat časem mohou návštěvníci libovolně, tam a zpátky. Kapitánem stroje času se může stát každý, kdo dosáhne na ovládací panel," řekla ČTK ředitelka Sladovny Tereza Dobiášová. Expozici si podle ní nejvíce užijí návštěvníci od šesti do 14 let.
 
Výstava Stroj času si podle autorek neklade za cíl učit návštěvníky historii ani nechce suplovat školní dějepis, ale chce, aby si vyzkoušeli, co bylo pro danou dobu typické a čím se lidé zabývali. A skrze hru a zábavu pochopili souvislosti, které ovlivňují i dnešní život.
 
Expozice Stroj času potrvá v písecké Sladovně do konce dubna, v létě se přestěhuje do Plzně jako jeden z kulturních projektů Plzeň 2015 Hlavní kulturní město Evropy. Stroj času je šestou interaktivní výstavou v písecké Sladovně za poslední dva roky. Předchozí expozice Cesta do neznáma, Play, Mraveniště, S jídlem si (ne)hrajem a Les navštívily desítky tisíc lidí.
 
zdroj: ČTK