Vandalové poškodili lavičku Václava Havla na Jihočeské univerzitě

Neznámí vandalové poničili ve středu večer lavičku Václava Havla v kampusu Jihočeské univerzity. Zlikvidovali tři skleněné objekty, které jsou součástí místa určeného pro diskusi. Věc řeší policie. ČTK o tom dnes informovala mluvčí Jihočeské univerzity Dagmar Dvořáková.

"Policii jsme poskytli záznamy z kamerového systému," uvedla. Lavička Václava Havla je pojištěna, a Jihočeská univerzita proto bude řešit náhradu škody s příslušnou pojišťovnou. "O incidentu jsme už informovali autora díla, architekta a designéra Bořka Šípka, se kterým jsme se dohodli na instalaci náhradních ozdob," dodala Dvořáková.
 
České Budějovice se 11. června staly pátým místem na světě s lavičkou Václava Havla. Ta má sloužit k setkávání a dialogu občanů. Stejné místo před časem vzniklo ve Washingtonu, Dublinu, Barceloně či v Praze.
 
Lavička Václava Havla je v Českých Budějovicích umístěna mezi budovou rektorátu a aulou Jihočeské univerzity. Tvoří ji dvě křesla spojená kulatým stolem, jehož středem prorůstá lípa. S myšlenkou vybudovat pamětní místo věnované bývalému prezidentovi přišel český velvyslanec v USA Petr Gandalovič. Oslovil Šípka se žádostí, aby vytvořil veřejné umělecké dílo inspirované osobou a demokratickými ideály zesnulého prezidenta Václava Havla.
 
zdroj: ČTK