Ve vepříně v Letech se objevily kresby připomínající oběti války

Na některých částech vepřína v Letech na Písecku někdo namaloval siluety lidí. Podle anonymního autora mají připomínat oběti, které za druhé světové války zahynuly v cikánském táboře. Ubikace stály na místě dnešního vepřína. Kresby na zdi někdo vytvořil v noci na pondělí, řekla dnes ČTK policejní mluvčí Kamila Ingrišová Čuřínová.

Autorem kreseb je prý člověk s přezdívkou Pérák. "Prasečák v Letech je ostudnou připomínkou Osvětimi po Česku. Vracím se, abych zjednal nápravu," uvedl Pérák v e-mailu, který rozeslal médiím. Pérák je legendární postava, která za druhé světové války sabotovala některé nacistické akce.
 
Vepřín v Letech stojí na místech bývalého pracovního tábora. Pomník připomínající oběti cikánského holokaustu se nachází v těsné blízkosti areálu. "Památník nebyl poškozen ani pokreslen. Ale na informačních tabulích se objevily letáky související s tímto útokem," řekla mluvčí. Dodala, že případy vyšetřují jako trestný čin poškození cizí věci.
 
Původní kárný a pracovní tábor u Let na Písecku přeměnila nacistická protektorátní správa v srpnu 1942 na cikánský. Do května 1943 jím prošlo 1308 Romů, 327 z nich v něm zahynulo a přes pět stovek bylo převezeno do Osvětimi. Z nacistických koncentračních táborů se po válce vrátilo asi 600 romských vězňů. Podle odhadů tak nacisté zavraždili 90 procent českých Romů. Pietní místo v Letech bylo zpřístupněno v roce 2010.
 
zdroj: ČTK