Zvýšení daně pomocí místního koeficientu využilo letos v Česku přibližně 530 obcí a měst z celkem 6248. Nejvíce jich stanovilo místní koeficient na hodnotu dva. Místní koeficient si mohou obce stanovit od roku 2009 v hodnotě dva až pět. Obce tak získaly tímto nástrojem možnost zvýšit své příjmy.
Ve schváleném rozpočtu Českých Budějovic jsou příjmy z nemovitosti co do objemu na šesté příčce. Do pokladny z nich poplyne přes 58 milionů korun. "Tato daň je jediná, do níž obce 'mohou mluvit', a je ze sta procent pouze jejich příjmem. Vloni jsme o možnosti nastavení místního koeficientu diskutovali. Například koeficient dvě by pro městský rozpočet znamenal příjmy o 50 milionů vyšší," řekl ČTK náměstek primátora Miroslav Joch (ČSSD). Znamenalo by to ale zátěž pro obyvatele. Například pro majitele bytu o velikosti zhruba 80 metrů čtverečních by se odvod zvýšil asi o 600 korun. "Proto jsme se rozhodli nechat daň na nejnižší možné úrovni. Ekonomická situace stále ještě není dobrá a tento fakt musí vnímat i politická reprezentace," uvedl Joch.
Temelín, který má s místními částmi celkem 840 obyvatel, počítá v rozpočtu s příjmy téměř 56 milionů korun, z toho zhruba 30 milionů přinese do rozpočtu daň z nemovitosti. Ještě v roce 2009 ale obec inkasovala od společnosti ČEZ za areál jaderné elektrárny 50 milionů. ČEZ potom změnil kategorie pozemků. Obyvatelům obec vysoké daně kompenzuje - neplatí třeba za svoz komunálních odpadů, školáci mají zadarmo obědy. "I letos bude radnice pokračovat v dotování rekonstrukcí kanalizací a chystá stavbu dalších čistíren odpadních vod v místních částech," řekl ČTK starosta Petr Macháček.
Nejvyšší koeficient mělo i Lipno nad Vltavou, teď má čtyřku. "Důvod je jednoduchý. Když se podíváme na strukturu nemovitostí v obci, tak je jasné, že gró daně neplatí místní, z 99 procent se na příjmu podílejí většinou zahraniční firmy. Z výtěžku daně, zhruba pět milionů korun, si můžeme dovolit ulevovat místním jinde," řekl starosta Zdeněk Zídek.
Druhé největší město kraje - Tábor má místní koeficient dvě, stejně jako Jindřichův Hradec. Obě města ho nezměnila a okrajové části ho mají nižší. Tábor bude do rozpočtu inkasovat 37 milionů korun, Hradec počítá s 20 miliony. Do stejné kategorie spadá od roku 2010 i Český Krumlov. Ani tam současná koalice na radnici nepřistoupila ke zvýšení daní. "Hlavním důvodem byla ekonomická recese. Nechtěli jsme za dané situace zvyšovat výdaje majitelů nemovitostí," uvedl místostarosta Josef Hermann (KDU-ČSL). Místní koeficienty nemají v Písku ani v Prachaticích.
Výši daně z nemovitosti mimo jiné ovlivňuje výměra pozemku, jeho druh, průměrná cena pozemku na metr čtvereční, zastavěná plocha, druh stavby, počet obyvatel v obci a místní koeficient - který od roku 2009 každoročně určuje radnice. Pokud v souvislosti s vlastnictvím nemovitosti nastaly změny, musí jejich vlastníci podat daňové přiznání na finančním úřadě do konce ledna. Poplatek se musí zaplatit do konce května.
zdroj: ČTK