Vzniklá Charta Šumavy je proti některým krokům ministra Brabce

Téměř 600 lidí podepsalo dokument s názvem Charta Šumavy. Vyjádřili tak nesouhlas s tím, že ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) údajně ne vždy postupuje v souladu se samosprávou. Mluvčími charty se stal bývalý ředitel šumavského parku Jan Stráský, starosta Modravy Antonín Schubert a člen rady národního parku Ladislav Havel.

Ministr na konci dubna odvolal z místa ředitele šumavského parku Jiřího Mánka nejen kvůli neshodám na způsobu řízení instituce. Ministrovi se nelíbilo, že vedení parku v několika případech překročilo zákon, což potvrdilo i několik soudních řízení. Místo Mánka se stal dočasným šéfem organizace ředitel CHKO Šumava Pavel Hubený. Konkurz se má vypsat do roka. Odvolání Mánka vyvolalo nesouhlas právě u zástupců samospráv.
 
Členem Charty Šumavy se může stát každý, kdo souhlasí s výše uvedenými myšlenkami a stvrdí je podpisem. Více informací nabízí web šumavské charty. "Charta je volné, neformální a otevřené společenství lidí různých přesvědčení, různé víry a různých profesí, které spojuje vůle jednotlivě i společně se zasazovat mimo jiné o zlepšení stavu šumavské přírody, ukončení drancování šumavského lesa formou umělých kůrovcových kalamit, na jejímž konci jsou drastické těžby kůrovcového dřeva, záchranu vodního režimu šumavské krajiny, vytvoření podmínek pro plnohodnotný život lidí na Šumavě v souladu s místními přírodními podmínkami, ochranu Šumavy samostatným zákonem, který nastolí jasná a dlouhodobá pravidla a dostupnost poznávání přírodních krás Šumavy pro všechny, kteří mají zájem," stojí v Chartě Šumavy.
 
Ministr Brabec by chtěl, aby se situace na Šumavě stabilizovala. V úterý jednal na Šumavě se starosty a věří, že se je podařilo o správnosti jeho rozhodnutí přesvědčit. "Není důvod k tomu, aby nastal chaos," řekl Brabec dnes na tiskové konferenci v Praze. Ve čtvrtek se pořádá protestní akce v Horní Plané, Brabec ale na ni nebyl pozván.
 
"O této (chartě) iniciativě vím. Ale nečetl jsem text detailně. Nicméně jde o ojedinělý protest. Máme naplánované setkání s mluvčími charty a problémy, které je na Šumavě trápí budeme řešit. Všem nám jde přece o stejnou věc. Zachovat klid na Šumavě," řekl ČTK Pavel Hubený.
 
Postoj šumavských obcí kritizují vědci. Starostové podle nich zapomínají, že jde hlavně o ochranu přírody, která je vlastnictvím všech obyvatel Česka. Podle vědců a ekologických aktivistů je Mánek zodpovědný mimo jiné za nezákonné kácení v nejcennějších částech národního parku.
 
zdroj: ČTK