Za vytápění škol Písek ušetří ročně 2,5 milionu korun

Písek vytápí městské školy novým systémem, který reguluje teploty podle potřeby v jednotlivých místnostech. Projekt zajistí radnici roční úsporu na energiích 2,5 milionu korun. Písek je prvním jihočeským městem, které tento systém využívá. Novinářům to dnes řekli zástupci městského úřadu a zhotovitele. 

"Školám náklady na energie za rok takzvaně spolkly v průměru více než 55 procent provozního příspěvku od města. Díky tomuto projektu jim zbude v novém roce více finančních prostředků na jejich vlastní rozvoj," uvedl starosta Písku Ondřej Veselý (ČSSD). 
    
Nový projekt je založen na principu metody smluvně založených úspor (Energy Performance Contracting - EPC). Jeho dodavatelem je společnost ENESA, která se specializuje na energetické služby. Město stála tato energeticky úsporná opatření 18 milionů korun. Radnice částku uhradí ve splátkách během deseti let ze svých rezerv. 
    
"Nejdůležitější komponenty dodaných nových moderních energetických systémů a zařízení mají mnohem delší životnost než 10 let, budou tak na školách sloužit ještě řadu roků po jejich splacení," řekl předseda představenstva společnosti ENESA Ivo Slavotínek. 
    
Systém umožňuje řídit teplotu v jednotlivých třídách a učebnách podle rozvrhu. Ve spolupráci s Teplárnou Písek se městu podařilo sladit dodávky tepla podle potřeby škol. 
    
Společnost ENESA zavedla energeticky úsporná opatření ve více než 160 objektech při celkové investici vyšší než 700 milionů korun. Podle její statistiky tím subjekty ušetřily na provozních nákladech v souhrnu 310 milionů korun. 
 
zdroj: ČTK