Záchranáři varují před letním nárůstem počtu úrazů

Jihočeští záchranáři v létě zaznamenávají výrazný nárůst počtu úrazů. Spojeny jsou hlavně se sportovní činností, domácími pracemi nebo cestováním. Loni jihočeští záchranáři od začátku června do konce srpna zasahovali u 4656 úrazů. Novinářům to dnes řekla mluvčí záchranné služby Petra Kafková. 

Během tří letních měsíců tak čtvrtina všech výjezdů připadla na úrazy. Některé případy podle Kafkové skončily i smrtí. "Vážné úrazy postihují všechny věkové kategorie, ale nejvíce jsou ohroženy aktivní osoby mladšího věku a děti," uvedla. 
    
Úrazů podle ní v létě tradičně přibývá při sportech, dále pak při práci na zahradách a domech. "Mnohým situacím lze přitom buď zcela předejít či výrazně snížit jejich dopad," řekla Kafková. V letních měsících navíc roste konzumace alkoholických nápojů, což také přispívá k různým zraněním. 
    
Za slunečného počasí na silnice vyrážejí motorkáři a cyklisté, což s sebou nese i vyšší počet nehod. "Zaznamenali jsme pozitivní trend v používání kvalitních ochranných pomůcek, jako přileb, páteřních chráničů a dalších ochranných prvků," uvedla Kafková. 
    
K omezení počtu úrazů pomáhá i nepřeceňování vlastních schopností. "Sníží se tím do značné míry riziko poškození zdraví," řekla. 
 
zdroj: ČTK