Zahrada pěstitele Jiřího Pevného je v plném květu

Stovky květů fuchsií, muškátů, honzíků, tořivek a dalších květin zaplavily v těchto dnech zahradu libereckého pěstitele Jiřího Pevného. Výstava květin je pro veřejnost otevřena už od poloviny června, právě teď na svátky je ale většina rostlin v plném květu a zahrada díky teplému vlhkému počasí doslova hýří barvami.

"Jako každoročně je tady 1300 kultivarů fuchsií, z toho je 150 kultivarů nových, letos přivezených, abychom obohatili sortiment a ukázali něco nového," řekl ČTK Pevný. Jiných 150 musel ale zahradník vyřadit a rozprodat, protože v současných podmínkách není schopen větší množství květin zazimovat. "I lidé u většího počtu květin už těžko registrují rozdíly," vysvětlil.

Vedle fuchsií nabízí Pevný na 400 kultivarů muškátů včetně novinek. Už tradiční součástí přehlídky jsou i achimenes, květiny česky známé jako honzík, bouloň nebo křivůtka. "Ty stejně jako fuchsie a muškáty pěstovaly už naše babičky, jen se na ně trochu zapomnělo," poznamenal Pevný. Jak sám přiznává, stále více se vrací právě k rostlinám našich předků a nejen těm pokojovým, ale také ke květinám a bylinkám, jako jsou floxy či denivky, které ještě před 50 lety rostly na každé české zahradě. Dnes už jsou spíše výjimkou a jejich nabídka v obchodech je mizivá.
 
Pevný se zahradničení věnuje dlouhá léta, začínal s masožravými rostlinami a orchidejemi, pak mu učarovaly fuchsie. Původně to byl jen náročný koníček, od roku 2003 se ale zahradničení věnuje profesionálně. Když zkrachoval jeho zaměstnavatel - liberecká společnost Textilana, zkusili s manželkou, zda je hobby uživí. Dnes je to pro oba práce na plný úvazek. Jen zalít tisíce rostlin v květináčích trvá v horkých dnech celý den. Znamená to odnosit v konvích stovky litrů vody a obrat tisíce zvadlých květů a listů.
 
Zahrada v liberecké čtvrti Pavlovice je přístupná denně od 10:00 do 18:00 včetně víkendů s výjimkou středy.
 
zdroj: ČTK