Zájem o používání látkových plen prý stále stoupá

Zájem o návrat k užívání látkových plen v posledních letech stoupá. Rodiče tím tak nahrazují jednorázové, které jako odpad představují vysokou ekologickou zátěž. Vyplývá to z informací ekologické společnosti Rosa. Ta nyní v Českých Budějovicích pořádá mezinárodní kampaň Týden opravdových plen. 

"Lidé se učí čím dál více vracet se k látkovým plenám. Rosa už pořádá devátý ročník Týdne opravdových plen a evidujeme stále narůstající zájem rodičů o tyto výrobky," řekla novinářům koordinátorka projektu Dana Křešničková. 
    
Podle organizátorů kampaně dítě za svůj život spotřebuje až tunu jednorázových plen. Jedná se prý o celkem problematickou ekologickou zátěž, která se rozkládá několik desítek let. Křešničková dodala, že látkové pleny navíc mají ještě další přednosti. "Jsou šetrnější k dětskému zdraví, nehrozí z nich tolik kožních onemocnění," řekla. 
    
Další výhodu prý představuje finanční stránka. Rodiče, kteří užívají látkové pleny, ušetří až několik tisíc korun. "Když si propočítáme cenu jednorázových plen na jedno přebalovací období dítěte, vyjde nám částka 20.000 až 30.000 korun. Výbava látkových plen i s doplňky se dá v závislosti na kvalitu pořídit v rozmezí 5000 až 15.000 korun," uvedla. Dodala, že látkové pleny může využít i několik generací dětí. "Životnost a funkčnost toho materiálu je skutečně vysoká," řekla. Podle ní se navíc děti v látkových plenkách samy naučí dříve chodit na záchod. 
 
zdroj: ČTK