Žena obviněná z pokusu o vraždu své dcery fridexem je ve vazbě

Matka obviněná z pokusu o vraždu dcery, které podle policie dala do jogurtu Fridex, bude převezena do vazby. Rozhodl o tom včera soud v Českých Budějovicích, řekl ČTK jihočeský policejní mluvčí Jiří Matzner. Dvaadvacetileté ženě hrozí až výjimečný trest. 

Kriminalisté matku obvinil z pokusu o vraždu v sobotu večer. Tragédie se měla stát v pátek večer. Asi tříletá dívka skončila se zraněním vnitřních orgánů v nemocnici v pražském Motole. Její stav je vážný. Žena, která podle informací ČTK pochází z Českobudějovicka, se policii k pokusu o vraždu přiznala. "Motiv jejího činu ale zatím zůstává neznámý," řekl Matzner. 
    
Policie momentálně vyloučila, že by se jakkoli na pokusu vraždy dcery podílel její otec. Sám jogurt se směsí ochutnal a skončil v českobudějovické nemocnici, nejprve ale přivolal pro dceru záchrannou službu. 
    
Při otravě ethylenglykolem, tedy nemrznoucí směsí do motorových vozidel Fridex, jsou podle mluvčí jihočeské záchranné služby Petry Kafkové nejvíce ohroženy ledviny. První příznaky jsou většinou nenápadné - nevolnosti, bolest hlavy. Až za několik hodin se přidávají potíže srdečního oběhu, dýchání a selhávání ledvin. Pokud není včas zahájena adekvátní léčba, může člověk do dvou až tří dnů zemřít. 
    
Obdobný případ se odehrál v roce 2010, kdy se v Nejdku na Karlovarsku pokusila sedmadvacetiletá matka otrávit svou pětiletou dceru jedovatým Fridexem. Dívka nakonec přežila bez následků na zdraví. Matka byla původně odsouzena k výjimečnému trestu - 25 letům vězení. Na základě nálezu Ústavního soudu se ale o výši trestu muselo rozhodovat znovu. Plzeňský soud poté ženě uložil trest na samé horní hranici sazby, která činí 15 - 20 let. Loni v únoru ji odvolací Vrchní soud v Praze snížil trest o tři roky, ve vězení tak stráví 17 let. 
 
zdroj: ČTK