Zoo v Protivíně chová vzácný druh krokodýla filipínského

Protivínská zoologická zahrada se věnuje chovu krokodýla filipínského, což je jeden z nejvzácnějších druhů na světě. Ve volné přírodě žije podle odhadů posledních 200 kusů. Z toho je pouze zhruba dvacítka dospělých jedinců. Protivínská zoo je jediným místem v Česku, který se odchovu krokodýla filipínského věnuje.

"Ten druh zaniká proto, že na Filipínách je obrovská populační exploze lidí, a tím mizí místa, kde by mohl tento krokodýl žít. Jeho odchov v zajetí je proto důležitý pro zachování tohoto druhu," řekl novinářům ředitel protivínské zoo Miroslav Procházka. Dodal, že zoologická zahrada se chce zapojit do programu, který hledá lokality vhodné pro vysazení odchovaného krokodýla filipínského. Mláďata tohoto druhu narozené v Protivíně poputují do jiných zoologických zahrad v Evropě. V budoucnosti by měli krokodýlové z Protivína zamířit i na Filipíny.
 
Protivínská zoo chová 17 těchto krokodýlů. V Evropě žije 34 evidovaných krokodýlů filipínských. "Takže celou polovinu najdou lidé u nás," uvedl.
 
Na světě existuje 23 druhů krokodýlů. V protivínské zoo jich žije 22. Chybí jen jeden druh, jenž se vyskytuje ve Venezuele. "Zrovna v pondělí jsme obdrželi od jedné instituce nabídku na to, že by s námi chtěli měnit gaviála indického. A my bychom za jeden pár měli dostat krokodýla, který nám chybí," uvedl Procházka.
 
Zoologickou zahradu v Protivíně loni navštívilo 42.000 lidí. Provoz zahájila v létě 2008 a je otevřena celoročně.
 
zdroj: ČTK