Kultivátor pomůže s úpravou záhonů. Jak vybrat ten správný?

Jakmile sleze poslední sníh a půda dostatečně proschne, je čas začít s úpravou záhonů. Půdu je třeba pořádně prokypřit, rozrušit hroudy a zároveň můžeme do záhonů vpravit hnojivo. Práci s přípravou záhonů ulehčí kultivátory, které zvládnou za pár minut práci, co by s motykou a rýčem trvala hodiny, možná i dny. Podle čeho ale vybrat ten správný?

Obděláváte-li jen pár menších záhonů, i zde vám může výrazně pomoci malý elektrický nebo malý akumulátorový kultivátor. Možná mávnete rukou s tím, že těch pár metrů čtverečních hravě zvládnete s motykou, rýčem a hráběmi. Pravdou ovšem je, že i ten nejmenší kultivátor během chvilky dokáže půdu rozmělnit na jemná zrnka takovým způsobem, jak to s pomocí motyky dokážete jen velice obtížně. Kultivátor navíc zároveň dokáže do půdy rovnoměrně vmíchat hnojivo, substrát, rašelinu, písek a vlastně cokoli, co do ní potřebujete zapravit. Jak tedy vybrat ten pravý?

Předtím, než se rozhodnete pořídit kultivátor, je třeba si pečlivě ujasnit, co od něho očekáváte.

„Malé akumulátorové a elektrické kultivátory velice dobře poslouží v menších, již založených záhonech. Velice snadno se ovládají, vyžadují pouze minimální údržbu. Šířka záběru se pohybuje podle zvoleného modelu zpravidla od 20 do 40 cm,“ říká Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu. Jestliže na zahradě plánujete pro radost pár záhonků s mrkví, rajčaty, okurkami apod., elektrický nebo akumulátorový kultivátor pro vás může být tím pravým. V malém záhonu se s malým kultivátorem dá pracovat velice obratně. Pokud například z poloviny záhonu sklidíte ředkvičky a na druhé polovině záhonu teprve klíčí mrkev, není problém první polovinu záhonu malým kultivátorem prokypřit a připravit pro nový výsev nebo sadbu.

Motorové kultivátory mají velkou výhodu v tom, že nepotřebují žádné přívodní kabely a nejsou omezené kapacitou akumulátoru. Na druhou stranu jsou hlučnější a produkují zplodiny. Nejmenší motorové kultivátory poháněné dvoutaktním motorem jsou co do obratnosti a výkonu srovnatelné s kultivátory elektrickými. Jejich pracovní šířka záběru se zpravidla pohybuje okolo 25 cm. I když jsou kvůli spalovacímu motoru o trochu těžší než elektrické stroje, manipuluje se s nimi stále relativně snadno a mohou být skvělou volbou všude, kde není dostupná elektrická energie.

„Střední a velké motorové kultivátory mají mnohdy dostatek výkonu i k založení nového záhonu v lehčích půdách. U některých strojů může šířka pracovního záběru přesahovat i více než 100 cm. S takovým strojem už zvládnete obdělat i menší políčko. K mnohým motorovým kultivátorům je možné pořídit si i další příslušenství, se kterým naučíte kultivátor například orat, sít osivo, vyorávat brambory nebo je naopak zahrnovat do hrobků apod. Nejsilnější stroje je možné s potřebnými doplňky snadno přestavět třeba i na jednoosý traktor s valníkem,“ uzavírá Petr Tichý, produktový specialista sítě prodejen Hecht – specialista na zahradu.