Letošní přehlídka bižuterie bez českých návrhářů

Tradiční módní přehlídka jablonecké bižuterie byla letos bez zvučných jmen českých návrhářů. O to víc prostoru dostala bižuterie, jež zdobila malé večerní a náročné slavnostní róby, ale nezvykle i prádlo. Většina výrobců navrhovala šperky právě jen pro tuto příležitost. Musí být podstatně větší a nápadnější než běžně nošená bižuterie, aby je bylo na přehlídce vidět, řekl novinářům hlavní organizátor přehlídky Milan Kohout ze Svazu výrobců skla a bižuterie.

Lednové módní přehlídky bižuterie mají v Jablonci dlouholetou tradici, ještě v hluboké totalitě je začal organizovat ÚBOK (Ústav bytové a oděvní kultury), později jejich organizaci převzal koncern Jablonecká bižuterie. Po jeho rozpadu začala přehlídky pořádat bižuterní společnost Jablonex. Před čtyřmi lety se ale přehlídka pod její záštitou uskutečnila naposledy. Pak se sklářský gigant rozpadl a organizaci převzal Svaz výrobců skla a bižuterie s jabloneckým Eurocentrem a místním Muzeem skla a bižuterie.

Loni se na molo vrátily modely Beaty Rajské nebo atelieru E.daniely i dalších renomovaných návrhářek, jako jsou Taťána Kovaříková, Nina Provaan Smetanová nebo Miroslava Vrzalová. Diváci mohli nahlédnout do budoucnosti, jak ji vidí příští designéři, dnes studenti uměleckých škol. "Bižuterní výrobci ale chtěli, aby bižuterie dostala víc prostoru a nebyla jen doplňkem šatů od známých návrhářů, proto jsme letos použili komerční šaty a hlavní důraz klademe na bižuterii," vysvětlil Kohout.

Zcela bez zvučných jmen ale přehlídka nebyla, hlavní hvězdou se stala loňská miss Jitka Nováčková. Novinářům řekla, že má velmi kladný vztah k bižuterii hlavně od doby, kdy poprvé viděla korunku miss. Líbí se jí třpytivý štras, ale nejraději nosí náušnice. "Nemusím mít ani nic na krk, ale když jsou náušnice veliké, potom si člověk může vzít cokoli a už to zachrání. Dnes jsem viděla jedny nádherné a říkala jsem si, že by člověk ani nemusel mít nic na sobě a stejně by si všichni všimli jen těch náušnic," poznamenala Nováčková.

Bižuterní průmysl je v posledních letech poznamenán levnou masovou produkcí z Asie, které jablonečtí výrobci nemohou konkurovat. Tradiční přehlídka je akcí, jež má pomoci kvalitní bižuterii propagovat. Má také ukázat, že ani rozpad skupiny Jablonex neznamená konec české bižuterní výroby. "Naše budoucnost není v masové produkci, ale v kvalitní luxusní bižuterii spíše šperku, který se bude vyrábět jen v malých sériích," řekl předseda svazu Jaroslav Hlubuček. Zpracování musí být špičkové, aby byl zákazník ochoten zaplatit přes 50 eur (cca 1300 korun).

zdroj: ČTK