Prohlídky s princeznou na zámku Sychrov

Prohlídky s princeznou speciálně určené malým dětem nabízí o prázdninách Státní zámek Sychrov na Liberecku. Na zámku je pořádají už čtvrtý rok a zájem o ně stoupá. Spokojeni jsou i dospělí návštěvníci, které děti při prohlídkách jedné z nejvýznamnějších novogotických staveb v Česku neruší. Od té doby, co speciální dětské prohlídky zámek nabízí, nemuseli průvodci řešit žádné stížnosti na děti, řekl ČTK ředitel Národního památkového ústavu v Liberci a sychrovský kastelán Jan Kadlec.

Prohlídka s princeznou trvá zhruba 45 minut. "Celý výklad je přizpůsoben pro malé děti, prochází se ty nejreprezentativnější prostory, kde návštěvníky doprovází opravdu princezna v krásných šatech a vypráví, jak v zámku žila, jakým způsobem se tam chovat, co využívala a k čemu sloužily ty pokoje," popsal prohlídku Kadlec. Sychrovský zámek je navíc jedním ze 16 v zemi, který má pro děti připraveného i tištěného průvodce. Tenká brožurka je bohatě ilustrovaná a děti si mohou obrázky vymalovat, pro ty starší je tam bludiště a křížovka.

Prohlídky s princeznou nejsou jedinou akcí, kterou sychrovský zámek pro děti organizuje. Velmi oblíbené jsou také pohádkové prohlídky, kde průvodci rozehrávají před malými návštěvníky některý z oblíbených pohádkových příběhů a zapojují je do děje. Pohádkové prohlídky pořádá zámek už deset let, lidé už mohli vidět Sůl nad zlato, Pyšnou princeznu, Popelku, Zlatovlásku, Čertova švagra, Rozum a štěstí a nebo prohlídku na motivy filmu Šíleně smutná princezna. Na listopad slibují průvodci premiéru nové pohádky, téma zatím neprozradili.
 
Sychrov, který je od roku 1995 národní kulturní památkou, je jedním z mála zámků, které jsou veřejnosti otevřeny celoročně. I díky tomu je nejnavštěvovanější památkou Libereckého kraje, kterou si loni prohlédlo více než 122.000 turistů.
 
Na zámku najdou mimo jiné návštěvníci sbírku 240 portrétů, která je považována za největší kolekci francouzského portrétního umění ve střední Evropě. Původně barokní zámek postavený v letech 1690 až 1693 nechal v polovině 19. století přestavět do dnešní romantické novogotické podoby kníže Kamil Josef Rohan. Založil také zámecký park o rozloze 23 hektarů v anglickém stylu.
 
zdroj: ČTK